Fotowoltaika

Jak to działa?

Ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie darmowego prądu. Promieniowanie słoneczne, padając na powierzchnię ogniw, zostaje zaabsorbowane przez materiał, z którego są one wykonane (najczęściej krzem mono lub polikrystaliczny) i przetworzone na energię elektryczną. Napięcie na pojedynczym ogniwie, jak i osiągana moc są niewielkie, toteż buduje się moduły (panele) fotowoltaiczne złożone z kilku – kilkudziesięciu ogniw. Panele można łączyć ze sobą (szeregowo lub równolegle), co umożliwia stworzenie systemu na kształt niewielkiej przydomowej elektrowni. W zależności od potrzeb może to być system w pełni autonomiczny lub taki, który można podłączyć do sieci.

Zasadę działania prostego systemu fotowoltaicznego można poznać poniżej

Działanie instalacji z ogniwami fotowoltaicznymi off-grid

 

Instalacja z ogniwami fotowoltaicznymi off-grid charakteryzuje się pracą niezależną od układu sieci energetycznej. Podstawowymi elementami systemu są same ogniwa fotowoltaiczne (1) oraz urządzenia zapewniające prawidłowe działanie instalacji. Regulator ładowania (2) steruje procesem ładowania – zapobiega przeładowaniu lub rozładowaniu akumulatora. Akumulator (3) służy do gromadzenia energii wytworzonej w ciągu dnia. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z energii elektrycznej również w nocy lub w okresie, w którym niekorzystne warunki pogodowe zmniejszają produkcję energii. W przypadku wykorzystania energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze i chwilowym zużyciu prądu przekraczającym aktualną jego produkcję, konieczne jest wykorzystanie agregatu prądotwórczego (4). Prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne jest prądem stałym (DC). Do zasilania różnego rodzaju urządzeń (6) (np. sprzętu RTV i AGD) konieczny jest natomiast prąd przemienny (AC). Do zamiany prądu DC na AC służy przetwornica napięcia, czyli inwerter (5).

Działanie instalacji z ogniwami fotowoltaicznymi on-grid

 

Instalacja z ogniwami fotowoltaicznymi on-grid podłączona jest do sieci energetycznej (6). Stwarza to możliwość zarówno pobierania energii jak i jej oddawania. Rozwiązanie takie możliwe jest dzięki zastosowaniu dwóch liczników energii. Jeden z liczników (4) pracuje wtedy, gdy użytkownik układu korzysta z odbiorników prądu (3). Drugi natomiast (5) podlicza całą energię wytworzoną przez instalację solarną. W tym układzie zamiast inwertera stosuje się falownik (2), który oprócz zamiany napięcia synchronizuje system z siecią i stanowi rodzaj zabezpieczenia w przypadku awarii sieci

Czy to jest dla mnie?

Jeżeli chcielibyście Państwo zmniejszyć rachunki za energię elektryczną oraz uniezależnić się od okresowych przerw w dostawie prądu, to panele fotowoltaiczne będą właściwym rozwiązaniem. Oprócz wykorzystania wytworzonej energii na własne potrzeby, można ją również sprzedać przedsiębiorstwu energetycznemu.

Przed podjęciem decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pomoże to ocenić opłacalność inwestycji i wybrać najwłaściwsze rozwiązanie.

  • Czy na dachu, elewacji lub gruncie istnieje wystarczająca ilość miejsca na zamontowanie paneli?
  • Czy w miejscu montażu istnieje dobra ekspozycja na światło słoneczne?
  • Do jakich celów wykorzystywana będzie instalacja (potrzeby własne, sprzedaż energii do sieci, zasilanie oświetlenia ogrodowego, zasilanie znaków/reklam, elektrownia fotowoltaiczna)?

Ile trwa realizacja?

Producenci modułów fotowoltaicznych prześcigają się we wprowadzaniu nowych rozwiązań z zakresu montażu paneli słonecznych. Na rynku można spotkać lekkie konstrukcje do montażu na dachach płaskich i skośnych. Nie brakuje również systemów do montażu w połaci dachu oraz na ścianach budynków. Dla wprawnego instalatora montaż niewielkiej instalacji fotowoltaicznej przebiega szybko i sprawnie i wynosi kilka dni. Gotowa instalacja jest bezobsługowa i nie wymaga od użytkownika żadnego zaangażowania.

Montaż instalacji fotowoltaicznej może się przedłużyć w następujących przypadkach:

  • kiedy warunki atmosferyczne utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie prac,
  • gdy nastąpią nieprzewidziane problemy z przyłączeniem do sieci energetycznej,
  • kiedy potrzebne będą zmiany w instalacji elektrycznej,
  • gdy instalacja będzie dotyczyć elektrowni fotowoltaicznej.

Podstawowy montaż nie zawiera prac mogących znacznie przedłużyć wykonanie instalacji fotowoltaicznej, takich jak:

  • tynkowanie, szpachlowanie, malowanie, tapetowanie,
  • inne prace naprawcze uszkodzeń mogących powstać wskutek montażu,

Jak zamówić?

W celu złożenia zamówienia wystarczy odwiedzić nasz ekosalon lub skontaktować się z reprezentantem firmy 2 SUN. Nasz wykwalifikowany personel sprawnie poprowadzi proces doboru optymalnego rozwiązania.

Ekosalon

Formularz kontaktowy